Zielony Pałac Kultury i Nauki dla klimatu

Zmiany klimatyczne dotkną wszystkich, niezależnie od majętności, statusu społecznego, miejsca zamieszkania czy poglądów. Z tego powodu należy zwracać uwagę wszystkich obywateli, uświadamiając ich w temacie ekologii i ochrony środowiska.


Zielony Pałac Kultury i Nauki dla klimatu

W czasie pomiędzy Ogólnoświatowym Strajkiem Klimatycznym w ramach ruchu Fridays for Future a szczytem Klimatycznym COP25 w Madrycie, PKiN przez cztery dni będzie podświetlany na kolor zielony.

Dominik Olędzki, członek Koalicji Klimatycznej, który zorganizował cały happening, podkreśla, jak ważna jest odpowiedzialność społeczna w sprawach klimatu. Tym działaniem przede wszystkim pragną pokazać, że kryzys klimatyczny dotyczy również Polski. Nas też dotkną susze, powodzie, brak jedzenia, nieświeże powietrze i brudna woda.

Zmiana podświetlenia Pałacu ma nie tylko uświadamia Warszawiaków, ale przede wszystkim przypomina politykom o ich powinności wobec obywateli i klimatu. Znając przebieg głosowania nad rezolucją klimatyczną w Unii Europejskiej, śmiało można stwierdzić, że większość naszych polityków bagatelizuje lub neguje problem katastrofy ekologicznej, głosując przeciwko transformacji energetycznej i krytykując apele naukowców, twórców raportu IPCC.

Parlament Europejski ogłosił, że kraje członkowskie muszą podejmować jednakowe kroki w stronę poprawy sytuacji naszego ekosystemu, a celem całej wspólnoty jest ograniczenie wzrostu średniej temperatury globu do maksymalnie 1,5 stopnia Celsjusza. Koalicja Klimatyczna za pomocą wyświetlenia zielonych barw na najbardziej rozpoznawalnym budynku Warszawy przypomina politykom jak ważna jest sprawa ochrony klimatu i apeluje, aby Polska w końcu przestała blokować wszystkie proekologiczne ustawy. Prosi o podjęcie zdecydowanych kroków podczas obrad Rady Europejskiej w dniach 12-13 grudnia. Między innymi o deklarację osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Odejście Polski od węgla uważa za najważniejszy cel na przyszłe kilkanaście lat. ,,Kryzys klimatyczny jest także w Polsce!'' - pisze Koalicja.

W piątek, 29 listopada młodzież na całym świecie, w tym w kilkudziesięciu miastach Polski wyszła na ulice, manifestując swój sprzeciw wobec bierności rządzących w sprawach klimatycznych. Za tydzień, 6 grudnia, podczas szczytu COP25 w Madrycie ludzie znów wstrzymają oddech, czekając na konkretne postanowienia, a nie ciągle słyszane puste obietnice.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO