Zieleń w Parlamencie

IX Kadencja Sejmu będzie pierwszą, w której zasiądą w nim przedstawiciele Partii Zieloni, ruchu proekologicznego i pacyfistycznego, który wspiera prawa człowieka i natury w 32 krajach Europy.


Zieleń w Parlamencie

Polska Partia Zieloni została zarejestrowana w 2004 roku pod nazwą "Zieloni 2004" (pod takim szyldem występowali aż do roku 2013). Jej członkowie w głównej mierze wywodzili się z pozarządowych organizacji ekologicznych i feministycznych. W początkowych wyborach wchodziła w skład komitetów koalicyjnych mniejszych partii, skąd nie udawało jej się dostawać wymaganego poparcia. Następnie partia Zielonych trzymała się blisko SLD i innych partii o poglądach lewicowych, a w wyborach Parlamentarnych w 2015 roku ich koalicja orzynała 6% głosów. Nie był to wynik wystarczający, aby Zieloni otrzymali mandaty poselskie, jednak uzyskali subwencję wartą 125 tysięcy zł.

W tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego Zieloni startowali pod jednym szyldem z PO, SLD, PSL i Nowoczesną pod nazwą Koalicja Europejska. W maju na ich kandydatów oddano 55 756 głosów, lecz ponownie ani jeden nie otrzymał mandatu.

W tegorocznych wyborach do parlamentu krajowego wystartowali w analogicznej koalicji, tym razem zwanej Obywatelską i wreszcie udało się uzyskać mandat poselski, a nawet 3.

Ważny członek Zielonych, Tomasz Aniśko.

Pierwszym polskim posłem zielonych zostaje Tomasz Aniśko (pisaliśmy już o nim w ramach przeglądu wyborczego Dziesięciu na trzynastego). Jest on autorem licznych projektów parków, zazielenienia osiedli i rewitalizacji terenów zdegradowanych. Jak czytamy o nim na stronie internetowej anisko.eu:

Tomasz (PhD, University of Georgia) wykorzystuje w projektowaniu szeroką wiedzę dotyczącą roślin, środowiska, krajobrazu i zjawisk kulturowych określających stosunki między człowiekiem i przyrodą. Naukowiec, podróżnik, odkrywca i pisarz, Tomasz wykładał na uczelniach w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Przez wiele lat opiekował się kolekcją roślin w sławnych ogrodach Longwood koło Filadelfii, jedną z największych w Ameryce. Jego doświadczenia związane z poszukiwaniem i zbieraniem nowych roślin na kilku kontynentach oraz badaniem ich przydatności do uprawy są nieocenione dla tworzenia ogrodów, przestrzeni publicznych i krajobrazów, które harmonijnie wpisują się w istniejący kontekst przyrodniczy i kulturowy.
Trzymający baner mężczyzna to Marek Kossakowski, przewodniczący Partii Zielonych, a obok niego, w okularach, stoi współprzewodnicząca Małgorzata Tracz.

Posłanka Małgorzata Tracz uzyskała mandat, startując z Wrocławia, gdzie rok temu kandydowała na prezydenta. Jest ona polską aktywistką, która zajmuje się w głównej mierze walką ze smogiem oraz rozwojem energii odnawialnej, a także prawami kobiet (członkini stowarzyszenia Eko-Unia, Dolnośląskiego Alarmu Smogowego, Kongresu Kobiet).

Urszula Zielińska

Urszula Zielińska startowała z 9 miejsca na Warszawskiej liście i deklaruje, że do sejmu idzie, żeby załatwić 9 spraw, wśród których są m.in. program miliona hektarów polskich lasów, zakaz importu śmieci i hodowli zwierząt na futra, a także... legalizację marihuany.

Europejska Partia Zielonych (European Green Party)

Została założona przez trzydzieści dwie partie zielonych z całej Europy, w Rzymie w 2004 roku. Ich szkieletem programowym, obowiązującym dla wszystkich partii członkowskich, jest przyjęta w 2006 roku w Genewie Karta Europejska Zielonych, których hasłami przewodnimi są równość, pokój, odpowiedzialność ekologiczna.

Europejscy Zieloni z dumą podejmują działania na rzecz zrównoważonego rozwoju mieszkańców Ziemi, na rzecz modelu modernizacji szanującego prawa człowieka i zbudowanego na gruncie wartości odpowiedzialności ekologicznej, wolności, sprawiedliwości, poszanowania różnorodności i postępowania bez użycia przemocy. Wywodzący się z tak różnorodnych ruchów europejscy Zieloni zjednoczyli się, tworząc własną wspólnotę polityczną. Opowiadamy się za wolną i demokratyczną Europą socjalną, funkcjonującą w świecie, w którym panuje pokój, sprawiedliwość i równowaga ekologiczna. Sprawiedliwość, prawa człowieka i obywatela, solidarność, zrównoważony rozwój oraz prawo jednostki do życia bez lęku i zgodnie z własnym wyborem to wartości, których zawsze będziemy bronić.

Obecnymi liderami EGP są Włoszka Monica Frassoni oraz Niemiec Reichard Butikofer.

Europejscy liderzy Partii Zielonych 

Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO