Złożona zostanie petycja ws. zmiany nazwy województwa śląskiego

Stowarzyszenie Beskidzki Dom wraz z kilkoma innymi organizacjami dąży do zmiany nazwy województwa śląskiego. Zdaniem organizacji region powinien nazywać się województwem śląsko-małopolskim.

· 1 min read
Złożona zostanie petycja ws. zmiany nazwy województwa śląskiego

Przedsięwzięcie, za którym stoi Stowarzyszenie Beskidzki Dom, zyskało poparcie różnych organizacji pozarządowych. Petycja złożona zostanie w środę w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach oraz w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

Zdaniem Grzegorza Wnętrzaka, wiceprezesa Zarządu Stowarzyszenia Beskidzki Dom, inicjatywa "nie jest skierowana przeciwko komuś" i "nie jest wymierzona, żeby odebrać komuś tożsamość". Jednak co faktycznie jest powodem postulowania zmiany nazwy województwa? Zdaniem inicjatorów chodzi o historyczną przynależność sporej części obszaru województwa śląskiego do Małopolski.

Nikomu nic nie chcemy zabrać, a jedynie zadbać o równouprawnienie tych osób mieszkających w regionie, które utożsamiają się z Małopolską — uważa Grzegorz Wnętrzak, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Beskidzki Dom.

Jednocześnie Stowarzyszenie chce, w ramach petycji, złożyć dodatkowo wniosek o zmianę heraldyki regionu. Według prezesa Stowarzyszenia Beskdzki Dom herb mógłby się składać z orła małopolskiego oraz śląskiego.

Inicjatywa Stowarzyszenia Beskidzki Dom jest popierana przez m.in. Stowarzyszenie Niezależni, Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich, a także Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej.

Warto dodać, że województwo śląskie powstało w 1999 roku, kiedy miała miejsce ostatnia reforma związana z podziałem administracyjnym Polski.


Świat biznesu i kryptowalut bez tajemnic. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO