Zmarł Emil Karewicz - odszedł w wieku 97 lat


Zmarł Emil Karewicz  - odszedł w wieku 97 lat

O śmierci Karewicza poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Zmarł w nocy, w wieku 97 lat w Domu Artystów Weteranów w Skolimowie.

Z ogromnym smutkiem informujemy, że dzisiejszej nocy, w wieku 97 lat, zmarł wybitny aktor teatralny i filmowy, Ambasador Domu Artystów Weteranów w Skolimowie, Emil Karewicz.

Gepostet von Związek Artystów Scen Polskich am Mittwoch, 18. März 2020

Hermann Brunner

Kadr ze "Stawki większej niż życie" (reż. Janusz Morgenstern, Andrzej Konic)

Emil Karewicz był aktorem teatralnym i filmowym. Stworzył wiele niezapomnianych ról min. Hermanna Brunnera w „Stawce większej niż życie”, Władysława Jagiełłę w „Krzyżakach” Aleksandra Forda. Grał również w filmie Kanał (reż. Andrzej Wajda), Cień (reż. Jerzy Kawalerowicz), Hallo Szpicbródka (reż. Janusz Rzeszewski, Mieczysław Jahoda). Grał również w wielu teatrach: Teatrze Wybrzeże, Teatrze im. Jaracza w Warszawie, Teatrze Nowy w Łodzi, Teatrze Dramatyczny oraz Teatrze Nowy w Warszawie.

Kadr z filmu "Krzyżacy" (reż. Aleksander Ford)

Karewicz urodził się 13 marca 1923 roku w Wilnie. Podczas II Wojny światowej przeszedł szlak z 2 Armią Wojska Polskiego do Berlina. Krótko po wojnie ukończył „Studio Dramatyczne Iwo Galla”. Na emeryturę przeszedł w 1983 roku. Po zakończeniu kariery mieszkał w Domu Artystów Weteranów w Skolimowie, gdzie był jego ambasadorem. Nieznany jest obecnie termin pogrzebu i miejsce wiecznego spoczynku.

foto na początku artykułu: ZASP/ https://www.facebook.com/zwiazekartystowscenpolskich/