Zmarł Emil Karewicz - odszedł w wieku 97 lat

O śmierci Karewicza poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Zmarł w nocy 18 marca 2020 roku, w wieku 97 lat, w szpitalu.

· 1 min read
Zmarł Emil Karewicz  - odszedł w wieku 97 lat

Z ogromnym smutkiem informujemy, że dzisiejszej nocy, w wieku 97 lat, zmarł wybitny aktor teatralny i filmowy, Ambasador Domu Artystów Weteranów w Skolimowie, Emil Karewicz.

Gepostet von Związek Artystów Scen Polskich am Mittwoch, 18. März 2020

Hermann Brunner

Kadr ze "Stawki większej niż życie" (reż. Janusz Morgenstern, Andrzej Konic)

Emil Karewicz był aktorem teatralnym i filmowym. Stworzył wiele niezapomnianych ról min. Hermanna Brunnera w „Stawce większej niż życie”, Władysława Jagiełłę w „Krzyżakach” Aleksandra Forda. Grał również w filmie Kanał (reż. Andrzej Wajda), Cień (reż. Jerzy Kawalerowicz), Hallo Szpicbródka (reż. Janusz Rzeszewski, Mieczysław Jahoda). Grał również w wielu teatrach: Teatrze Wybrzeże, Teatrze im. Jaracza w Warszawie, Teatrze Nowy w Łodzi, Teatrze Dramatyczny oraz Teatrze Nowy w Warszawie.

Kadr z filmu "Krzyżacy" (reż. Aleksander Ford)

Karewicz urodził się 13 marca 1923 roku w Wilnie. Podczas II Wojny światowej przeszedł szlak z 2 Armią Wojska Polskiego do Berlina. Krótko po wojnie ukończył „Studio Dramatyczne Iwo Galla”. Na emeryturę przeszedł w 1983 roku. Po zakończeniu kariery mieszkał we własnym domu. Był ambasadorem Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Wiele lat chorował na chorobę Meniere'a, przez którą zakończył swoją karierę aktorską.


Foto na początku artykułu: ZASP/ https://www.facebook.com/zwiazekartystowscenpolskich/