Zmarł Jacques Chirac, były prezydent Francji, którzy sprzeciwiał się wojnie w Iraku

Jacques Chirac, były prezydent Francji oraz zaciekły przeciwnik inwazji USA na Irak, zmarł w wieku 86 lat.


Zmarł Jacques Chirac, były prezydent Francji, którzy sprzeciwiał się wojnie w Iraku

Jacques Chirac był politykiem, o którym opinia publiczna mówiła łącznie przez pół wieku. Zanim został prezydentem Francji, był burmistrzem Paryża. Pełnić także dwie kadencje jako premier kraju oraz reprezentował swój okręg wyborczy w Zgromadzeniu Narodowym przez prawie 30 lat. W 2007 roku Chirac, który już kończył swoją drugą kadencję prezydenta Republiki Francuskiej powiedział:

Kocham Francję i włożyłem całe swoje serce, energię oraz siłę aby jej służyć.

Czasy prezydentury Chiraca podniosły rolę Francji oraz wpłynęły na jego własny profil osoby publicznej ze względu na ciągłe powtarzanie o konieczności zlikwidowania drastycznej przepaści pomiędzy biednymi a bogatymi, "humanizacji" procesów globalizacji.

Jacques Chirac był też pierwszym francuskim prezydentem, który formalnie zrobił krok w stronę przyznania się do współpracy władz rządu Vichy z nazistami w zakresie deportacji ludności żydowskiej, która w wyniku kolaboracji władz Petaina trafiła do obozów koncentracyjnych i obozów śmierci.

Z pewnością dla Stanów Zjednoczonych Chirac będzie zapamiętany przede wszystkim jako polityk, który w sposób zdecydowany i ostry sprzeciwił się amerykańskiej inwazji na Irak w 2003 roku, której celem było obalenie rządu Saddama Husseina. W wywiadzie dla CNN w przeddzień wojny francuski prezydent powiedział:

Mówię moim amerykańskim przyjaciołom, bądźcie ostrożni. Zastanówcie się poważnie, zanim podejmiecie działania, które nie są konieczne oraz mogą być bardzo niebezpieczne, szczególnie w walce z międzynarodowym terroryzmem.

Słowa te sprawiły, że amerykańscy politycy nie ukrywali swojej wrogości wobec Chiraca.

W 2011 roku Jacques Chirac został uznany za winnego niewłaściwego wykorzystania publicznych środków finansowych w czasach, gdy był burmistrzem Paryża. Wówczas miasto wypłaciło łącznie około 1,7 miliona euro pensji osobom z obozu Chiraca, którzy wykonywali fikcyjne prace.

Francuski Le Figaro twierdzi, iż Jacsques Chirac był postrzegany przez większość Francuzów i Francuzek jako postać, która jednoczyła społeczeństwo francuskie. Prawdopodobnie jest to związane jednak z tym, że na czas jego kadencji przypadły czasy, kiedy społeczeństwo nie było tak podzielone jak dzisiaj.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO