Zmarł Krzysztof Penderecki

W wieku 86 lat zmarł wielki polski kompozytor. Twórca wielu utworów, wykładowca uniwersytecki, pedagog, humanista.

· 2 min read
Zmarł Krzysztof Penderecki

Kochał ludzi i drzewa, stworzył wiele pięknych utworów. Zamawiano u niego utwory dla uczczenia największych wydarzeń np. na 200-lecie USA czy 3000-lecie Świętego Miasta Jerozolimy. Krzysztof Penderecki zmarł w wieku 86 lat. Śmierć Artysty potwierdziło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wielki człowiek

Krzysztof Penderecki stawiany był w jednym rzędzie z Chopinem, Lutosławskim, Kilarem. Stworzył niezapomniane utwory znane na całym świecie np. „Tren – Ofiarom Hiroszimy”, „Pasja wg. Świętego Łukasza”, „III Symfonia”, „Polskie Requiem”. Na prośbę Lecha Wałęsy stworzył „Lacrimosę” z okazji odsłonięcia pomnika Ofiar Grudnia ’70. Na prośbę władz Jerozolimy stworzył symfonię-oratorium „Siedem Bram Jerozolimy” z okazji jubileuszu 3000 lat Świętego Miasta.

Twórczość Pendereckiego znana była również w Hollywood. Stworzył utwory, które pojawiły się w „Lśnieniu” Stanleya Kubricka, „Wyspie Tajemnic” Martina Scorsese oraz „Dzikości Serca” Davida Lyncha. W Polsce współpracował między innymi z Andrzejem Wajdą, dla którego stworzył muzykę do filmu „Katyń”.

Pedagog

Krzysztof Penderecki urodził się w 1933 roku w Dębicy. W wieku 8 lat zaczął grać na fortepianie, jednak zakochał się w skrzypcach. W 1958 roku ukończył studia kompozytorskie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie (dzisiaj Akademia Muzyczna). W wieku 25 lat został asystentem przy Katedrze Kompozycji S. Wiechowicza. W latach 60 XX w. Wykładał w Volkwang Hochschule für Musik w Essen.

W Lutosławicach niedaleko swojej prywatnej posiadłości Penderecki stworzył „Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego”. Centrum ma inspirować młodych, utalentowanych muzyków, aby dążyli do pełnej dojrzałości artystycznej.

Odznaczenia

Za swoją twórczość kompozytor był wielokrotnie odznaczany i nagradzany. Otrzymał czterokrotnie nagrodę Grammy. Został odznaczony orderem Orła Białego, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Otrzymał w 2012 roku Paszport Polityki. Odznaczano go również za granicą, otrzymał: tytuł Komandora Orderu Sztuki i Kultury we Francji, Krzyż Oficerski Orderu Wielkiego Księcia Giedymina na Litwie, tytuł Oficera Zasługi Republiki Włoskiej, tytuł Komandora Orderu Lwa Finlandii.

Fotografia na początku artykułu: By Akumiszcza - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4350632