Zmarła Barbara Rosiek – autorka Pamiętnika Narkomanki

W swoich książkach poruszała trudne tematy uzależnień od narkotyków i alkoholu opisując własne doświadczenia. Pokazywała jak funkcjonują ludzie ze schozorenią.

· 2 min read
Zmarła Barbara Rosiek – autorka Pamiętnika Narkomanki

W wieku 60 lat zmarła znana polska pisarka Barbara Rosiek. Autorka głośnej powieści Pamiętnik Narkomanki. Rosiek była również psycholożką i poetką. O śmierci poinformował jej menadżer Andrzej Bryśkiewicz.

[Andrzej Bryśkiewicz] Drodzy, Dziś 27 kwietnia 2020 roku o godzinie 4:15, w wieku sześćdziesięciu lat odeszła od Nas...

Gepostet von Barbara Rosiek am Montag, 27. April 2020

Pomoc uzależnionym i sobie

Barbara Rosiek urodziła się w Częstochowie w 1959 roku. Z wykształcenia była psychologiem klinicznym. Pracowała w kilku szpitalach między innymi w Częstochowie. Działała również jako wolontariuszka w hospicjum oraz zaangażowała się w pomoc osobom uzależnionym.

Sama była również uzależniona w młodości. W książce Pamiętnik Narkomanki, która została pierwszy raz wydana w 1985 roku opisywała swoją własną historię. Książka ta nadal uważana jest za najczęściej czytaną przez młodzież książkę. Ukazało się ponad 20 wydań tej książki. Po wydaniu Pamiętnika Rosiak napisała jeszcze książki: „Kokaina”, „Ćpunka”, „Alkohol, prochy i ja” oraz „Byłam schizofreniczką”. Pisarka wydała również 15 tomów poezji.

Okładka książki Pamiętnik Narkomanki - Barbara Rosiak

Autorka została wielokrotnie nagradzana za swoją twórczość, otrzymała m.in. w 2002 medal International Biographical Center w Cambridge za całokształt twórczości. Podczas świętowania obchodów 25-lecia twórczości w 2010, Rosiek została uhonorowana Medalem Prezydenta Częstochowy. Otrzymała w 2010 roku nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2016 roku otrzymała brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Choroba

W ostatnich latach życia Pisarka często chorowała, w Internecie zbierano pieniądze, które miały jej pomóc w rehabilitacji po złamaniu kręgosłupa. Zbierano również pieniądze na leki. Zgodnie z komunikatem menadżera autorki Andrzeja Bryśkiewicza, Barbara Rosiek zmarła o 4:15 w nocy 27 kwietnia 2020 roku.

Zdjęcie główne: Facebook Barbara Rosiek/ https://www.facebook.com/Barbara-Rosiek-100712651375737/