Epidemia nie minęła, jednak rząd luzuje kolejne zakazy

W ostatni weekend maja będziemy mogli przestać nosić maseczki, a od 6 czerwca możemy iść na siłownię.

· 3 min read
Epidemia nie minęła, jednak rząd luzuje kolejne zakazy

Dziś z odbyła się konferencja prasowa w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Mateusz Morawiecki ogłosił zniesienie kolejnych obostrzeń, które zostały podzielone na dwie części. Pierwsze zmiany wejdą w życie już w najbliższą sobotę.

Dwa etapy

Od soboty 30 maja wchodzą następujące zmiany:

·      Na zewnątrz w przestrzeniach publicznych nadal należy zachować odstęp minimum dwumetrowy między osobami. Zniesiony zostaje jednak nakaz noszenia maseczek przy zachowaniu odstępu. W innym przypadku zalecane jest nakładanie maseczek.

·      Nakaz noszenia maseczek pozostaje w publicznych przestrzeniach zamkniętych, takich jak sklepy i kościoły.

·      Zniesione zostają limity osób przebywających w lokalach gastronomicznych i sklepach. Liczba klientów nie będzie już zależna od powierzchni sklepów.

Od niedzieli 31 maja przestaje obowiązywać limit wiernych w kościołach, a w przestrzeniach otwartych mogą być organizowane zgromadzenia do 150 osób.

Od 6 czerwca otwarte zostaną kina, teatry, siłownie, kluby fitness, solaria i salony masażu. Mogą być organizowane wesela do 150 osób. W kinach i teatrach zajęta może być tylko połowa miejsc na widowni.

Etapy luzowania obostrzeń, źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Pozostają zakazy

Nadal nie mogą być organizowane imprezy masowe, a na stadionach nie zobaczymy obecnych na żywo kibiców. Pozostają zamknięte dyskoteki i kluby muzyczne. Wciąż pozostają kontrole na granicach państwa, które będą obowiązywać co najmniej do połowy czerwca. Zakazane są loty międzynarodowe oraz większość przejazdów pociągami międzynarodowymi. LOT na początku czerwca uruchamia loty, jednak będą odbywać się tylko wewnątrz kraju. Zostają aktualne limity pasażerów w komunikacji publicznej i miejskie. Szkoły i uczelnie wyższe pozostają zamknięte.

Luzowanie obostrzeń a liczba zakażonych

Tylko dziś wykazano 229 nowych zakażeń COVID-19. Zmarła kolejna osoba. Łącznie w Polsce liczba chorych wynosi 22 303. Zmarło 1025 osób. Duża część specjalistów oraz lekarzy i naukowców twierdzi, że w Polsce nadal mamy wypłaszczony szczyt zachorowań. Liczba nowych zakażeń nie spada i utrzymuje się na poziomie około 300-400 każdego dnia. Jesteśmy jednym z kilku krajów w Europie, które nadal mają stałą liczbę zachorowań. Jedynie Bułgaria ma sytuację podobną do Polski. Liczba chorych spada nawet w tak mocno dotkniętych krajach jak Włochy, Hiszpania i Wielka Brytania. Zatem aktualne pozostaje pytanie, czy powinny być znoszone obostrzenia, kiedy w Polsce jest taka liczba zakażonych? Na całym świecie łącznie liczba chorych przekroczyła 5,5 miliona. Zmarło 350 tysięcy osób, a wyzdrowiało 2,29 milionów osób.


Zdjęcie główne: Premier Mateusz Morawiecki/ Adam Guz - KPRM