Żółte Kamizelki - Akt VIII

W sobotnich manifestacjach ruchu żółtych kamizelek wzięło udział - według francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - 50 tysięcy osób.

· 1 min read
Żółte Kamizelki - Akt VIII

W sobotnich manifestacjach ruchu "żółtych kamizelek" wzięło udział - według francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - 50 tysięcy osób. W tym 4000 tysiące w samym Paryżu. Policja zatrzymała 18 osób, lecz ani areszty, ani brutalność funkcjonariuszy nie powstrzymała protestujących obywateli.

Mieszkańcy Paryża utrudniali pracę służb poprzez sprzeciwanie się w 5-6 punktach miasta równocześnie. Na prowincji policja używała gazów łzawiących, w miastach zaś strzelała gumowymi kulami, są ciężko ranni.

Protestujący wciąż domagają się dymisji prezydenta, a także wprowadzenia Referendum z Inicjatywy Obywatelskiej. Jednak władze odrzuciły idee RiC powołując się na uregulowania unijne, tak samo jak postulat zniesienia VAT-u na artykuły pierwszej potrzeby. Zamiast tego, w przedostatni dzień 2018 roku, prezydent Emmanuel Macron uchwalił przepisy wymierzone w bezrobotnych, ułatwiające wykreślanie ich ze statystyk i pozbawianie zasiłków.

Ludzie wciąż nie ukrywają swojej frustracji wynikającej z liberalnej polityki Macrona. W internecie pojawiły się już zapowiedzi "aktu 9" protestów.


Nie przegap niczego. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO